środa, 30 maja 2007

Jednomandatowe Okręgi Wyborcze

Jak funkcjonuje w naszym kraju polityka - każdy widzi. Wydaje mi się, że jedną z przyczyn rozpasania polityków, ich pogardy dla obywatela, jest sposób w jaki zostali wybrani.

Obywatel wbrew pozorom nie oddaje głosu na swojego kandydata. Głos oddawany jest na partię, która to, jak będzie miała ochotę, to naszego kandydata zaprosi w sejmowe ławy, a jeśli ochoty nie będzie miała, to choćby nasz pupil otrzymał w skali kraju najwięcej głosów, to parlamentarzystą nie zostanie.

Wyborca traci kontrolę nad swoim przedstawicielem tuż po oddaniu swojego głosu. Błądzić jest rzeczą ludzką, i może okazać się, że świeżo upieczony poseł nie jest godny tego zaszczytnego stanowiska. W tym momencie może on śmiać się swojemu elektoratowi w twarz, bo ten nic mu już zrobić nie może. Odwołać go może tylko decyzja Sejmu, a ten wcale nie musi być tym zainteresowany. Pragmatyzm sejmowej arytmetyki jest zwykle ważniejszy od woli wyborców.

W tej chwili przygotowania do wyborów przebiegają w podobny sposób w każdej partii. Jej członkowie, ci medialni i rozpoznawani przez ludzi, umieszczani są na początku listy. Osoby te mają za zadanie zebrać maksymalną ilość głosów i pociągnąć za sobą innych, mniej znanych polityków. Przy odpowiednio znanym polityku na czele listy w sejmowe ławy pójdą osoby które dostały śmieszną ilość głosów. Co jeszcze ważniejsze, te osoby to zwykle ślepo posłuszni zaleceniom partyjnej góry naciskacze przycisków. Osoby mierne do bólu.  Popatrzmy na Sejm - niby prawie pół tysiąca ludzi, a z znamy tylko kilkudziesięciu aktywnych. Reszta? Siedzi posłuszna, inkasuje dietę, i oddaje głos. Pytanie: Kogo taka osoba reprezentuje? Wyborców (Często marne kilkaset osób)?, czy swoją partię (wszak to ta wprowadziła go do Sejmu).

Alternatywą dla tej chorej ordynacji wyborczej są Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Idea która mimo, że posiada pewne wady, to ich ilość i waga jest nieporównywalnie mniejsza od  obecnego sposób wybierania  przedstawicieli narodu.

Zachęcam gorąco do zapoznania się ze stroną internetową, na której można znaleźć bardzo dużo informacji o Jednomandatowych Okręgach Wyborczych, a tutaj znajduje się link do tej strony: http://www.jow.pl.

Brak komentarzy: